nLIFE

Apple odhalil: iMac, iPad Pro, fialový iPhone 12, AirTag a Apple TV 4K

iMac (2021)
iMac (2021)
iMac (2021)
iMac (2021)

Apple během dubnové prezentace představil poměrně slušné množství novinek. Úplně novou věcí, o níž už se nějakou dobu mluvilo, je AirTag, tedy zařízení, které si umístíte například do peněženky. Když ji pak nemůžete najít, jednoduše si ji přes iPhone nebo iPad prozvoníte. Pokud by se zatoulala někam dál, s pátráním pomohou iPady a iPhony osttaních uživatelů. Polohu Airtagu přitom uvidí jen jeho majitel.

„Polohová data a jejich historie se do samotného AirTagu neukládají. V anonymitě zůstávají i zařízení, která ti polohu AirTagu nahlásí. Všechna polohová data se ve všech fázích přenosu šifrují, takže se ani Apple nedozví informace o poloze tvého AirTagu nebo identitě zařízení, které ho pomohlo najít,“ vysvětluje Apple. Česká cena byla stanovena na 890 korun, balení po čtyřech vyjde na 2 990 korun.

Konečně tu máme také novou generaci iMacu, který díky čipu M1 (integruje procesor, grafiku, paměť…) hodně prokoukl, respektive se ještě zmenšil. Tloušťka je totiž pouhých 11,5 milimetru. Apple tradičně akcentuje minimalistický vzhled, který podtrhuje sedm barevných provedení. Retina displej s úhlopříčkou 24palců má rozlišení 4,5K, součástí je i technologie True Tone, které přizpůsobuje barevnou teplotu displeje prostředí. FaceTime kamera má rozlišení 1080p, s kvalitou obrazu má dále vypomáhat čip M1. Špatné nebude ani ozvučení se šesti reproduktory a s podporou Alby Atmos.

Nejlevnější iMac vyjde na 37 990 korun, některé parametry však zůstaly za očekáváním. Například úložiště 256 GB či pouhých 8 GB RAM. Součástí je sice i Magic Keyboard, nicméně Touch ID je až u dražšího modelu za 43 990 korun.

Co se iPhonu 12 týče, představena byla pouze nová barevná varianta, a to fialová.

Refresh Apple TV přichází po hodně dlouhé době – po čtyřech letech. Nová verze se stejně jako ta minulá jmenuje Apple TV 4K. Apple vylepšil procesor, novinku pohání čip A12 Bionic, který známe například z iPhonu XS či iPadu z roku 2020. Kromě výkonu se vylepšení dočkal nový ovladač se Siri. Pomocí iPhonu také bude možné nakalibrovat si správě televizi. Žádná revoluce se tedy nekoná. Cena za 32 GB model byla stanovena na 4 990 korun, za 64 GB model si zájemce připlatí dalších 600 korun.

Skvělá byla naopak prezentace iPadu Pro s čipem M1 a XDR displejem s kontrastním poměrem 1 000 000:1. Kromě toho má novou ultraširokoúhlou kameru s 12MP snímačem, 122stupňovým zorným úhlem a úplně novým centrováním záběru. „Je naprosto ideální na FaceTime nebo reprezentativní portrétní selfíčka. A ve spolupráci s TrueDepth kamerou bezpečně odemyká iPad Pro pomocí Face ID,“ říká Apple.

K centrování obrazu Apple píše: „Když se při hovoru pohybuješ, centrování záběru tě automaticky sleduje a udržuje uprostřed obrazu. Pokud se k tobě přidá někdo další, záběr se rozšíří. A jakmile další účastník ze záběru zmizí, kamera se zase zaměří jenom na tebe.“ Skvělý displej a další technologie se ovšem promítly do ceny. Za 12,9palcový iPad Pro chce Apple minimálně 30 990 korun.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem