nLIFE

Apple na WWDC21 představil: iOS 15, iPadOS 15, macOS Monterey a watchOS 8

Apple na WWDC21 představil: iOS 15, iPadOS 15, macOS Monterey a watchOS 8 1
Apple na WWDC21 představil: iOS 15, iPadOS 15, macOS Monterey a watchOS 8 2

Apple se v rámci letošní vývojářské konference WWDC21 soustředil výhradně na software. Během keynote představil hlavní nové prvky iOS 15, iPadOS 15, macOS Monterey a watchOS 8.

Novinky nejsou nijak převratné, Apple systematicky vylepšuje to, co už známe, aby se lépe používalo. Z tohoto důvodu poběží například iOS 15 na všech iPhone, které zvládnou aktuální iOS 14, tedy i původní iPhone SE a iPhone 6S, což je velmi slušná podpora.

Apple novinky představuje takto: „Spojte se s rodinou a přáteli při společném sledování a poslechu v aplikaci SharePlay. Buďte více přítomní v daném okamžiku s funkcí Focus. Prozkoumejte svět v nevídaných detailech díky přepracovaným Mapám. A využívejte výkonnou inteligenci přímo v zařízení, abyste toho s iPhonem zvládli víc než kdykoli předtím.“

Díky SharePlay lze sdílet obrazovku v rámci FaceTimu a teď nemyslím třeba jen fotku. Společně půjde sledovat například seriál či poslouchat hudbu. Vylepšení se dočká také sdílení v rámci Messages, ať už to jsou fotky, linky či odkazy na aplikace. Focus umožní omezit notifikace v případě, že se potřebujete koncentrovat. Na výběr je několik možností, jako hraní či čtení, ale vytvořit půjde i vlastní. Když už jsme u notifikací, tak ty budou mít kompaktnější vzhled a lepší souhrn. Další novinky se týkají map, zabezpečení a v US i možnosti nahrát si do aplikace Wallet svoje ID.

Zajímavá je funkce Live Text Photo, která nápisy či čísla na fotce převede do interaktivní podoby, takže například číslo z poutací tabule můžete rovnou vytočit, text přeložit a podobně. iCloud+ pak zní jako VPN.

Funkce s ostatními zařízeními se překrývají, takže v případě iPadu bych zmínil vylepšený multitasking a hlavně možnost poskládat si widgety na obrazovce konečně podle libosti. Tady ovšem Apple jen dotahuje to, co začal loni. Výborná je funkce Quick Note, která rychle umožní zapsat poznámku.

Nová verze macOS se jmenuje Monterey. Vylepšuje FaceTime, Messages, Safari, přidává Focus, Quick Note, AirPlay to Mac, Universal Control (propojí ovládání Macu a iPadu), Live Text a Shortcuts.

Co se hodinek Apple Watch týče, fotografie z iPhonu v režimu portrét je nyní možné použít jako ciferník s dynamickým vícevrstvým efektem. WatchOS 8 má lépe spolupracovat s chytrou domácností, napojit se například půjde na všechny bezpečností kamery ve vaší domácnosti. Skrze Wallet pak půjde otevřít i (podporovaný) zámek ve dveřích. Aplikace Breathe se přejmenovala na Mindfulness.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem