nLIFE

Mohou Apple Watch předvídat nemoci jako covid-19? Právě to má zjistit nová studia

Mohou Apple Watch předvídat nemoci jako covid-19? Právě to má zjistit nová studia 1
Apple Watch
Mohou Apple Watch předvídat nemoci jako covid-19? Právě to má zjistit nová studia 2
Apple Watch

Výzkumníci z University of Washington navázali spolupráci s Applem, aby zjistili, zda běžná zařízení jako chytré hodinky Apple Watch či telefon iPhone, mohou pomoci předvídat nemoci jako covid-19. Aktuálně hledají dobrovolníky ze Seattlu, kterým je minimálně 22 let a mají alespoň iPhone 6S, aby se zúčastnili šestiměsíční studie.

„Cílem studie je zjistit, zda informace shromážděné pomocí Apple Watch a iPhone dokážou detekovat první ranné příznaky respiračních onemocnění, jako je COVID-19,“ píše se na stránkách.

„Pokud během studie onemocníte, dostanete zdarma sadu určenou k domácímu výtěru z nosu, který bude testován na covid-19 a další respirační onemocnění. Dále budete požádáni o provedení dalších zdravotních měření pomocí Apple Watch.“

Možnost odhalit covid-19 dříve, než se objeví první vážné příznaky, by mohla v kombinaci s včasným podáním léku snížit šanci na to, že bude nemocný hospitalizován. A někomu třeba i zachránit život. Na takové závěry je však zatím brzy, teď si musíme pár měsíců počkat ne výsledek.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem