nLIFE

Co dělat při útoku střelce?

Co dělat při útoku střelce? 1
Střelba v Nashvill - zásah policie

V souvislosti s útokem šíleného střelce v Praze na filozofické fakultě je dobré vědět, jak se v takové situaci zachovat, aby člověk zvýšil své šance na přežití. Několik obecných tipů zveřejnil na sociální síti X instruktor moderní sebeobrany Pavel Houdek. Připomíná také, že i střelbu lze přežít.

Oficiální postup v situaci, kdy se střílí, je „uteč, schovej se, bojuj“. Obecně je to velmi dobrý návod, kterého doporučuji držet. Pojďme si jednotlivé body blíže rozebrat:

Schovej se
Pokud uslyšíte na veřejném místě střelbu, na nejbližším vhodném místě se schovejte a zabarikádujte (zamkněte, zablokujte dveře nábytkem). Přepněte telefon na tichý režim a zavolejte 158. Postupujte podle instrukcí. Nevylézejte z úkrytu, ani pokud střelba utichne, dokud vás k tomu nevyzve operátor na lince 158! V zahraničí pachatelé chodili klepat na dveře s tím, že jsou od policie. Kdo otevřel, byl zastřelen…

Uteč
Útěk volte pouze v případě, že střelce vidíte. Pokud nevíte, kde střelec je, neutíkejte – možná mu (nebo jeho komplicům) poběžíte v ústrety. Pokud střelce nevidíte, nevidí nejspíš ani on vás a nemůže po vás střílet. Pokud střelce vidíte, utíkejte. Pokud to lze, utíkejte od střelce raději do strany než přímo od něj. Pohyblivý terč je obtížné zasáhnout i pro průměrně trénovaného střelce; pokud ale běžíte přímo od střelce, jste v podstatě terč nepohyblivý.

Bojuj
Boj je poslední strategií na situace, kdy už nic jiného nezbývá: jste ve slepé uličce nebo se střelec dostal přes vaši barikádu. Připravte si jakoukoliv improvizovanou zbraň – hasicí přístroj, věšák na kabáty, postavte se za dveře/roh a zaútočte vší silou ze zálohy. Miřte na hlavu. Bouchejte do ní do té doby, než bude útočník v bezvědomí. Druhou možností je zvolit něco ostrého – nůž, kovové pero, šroubovák atd. Opět útočte ze zálohy, miřte na oči a bodejte jako šicí stroj. Ano, zní to hodně odporně – ale jde o holý život.

I střelbu lze přežít
I pokud vás střela z pistole zasáhne, máte slušnou šanci na přežití. Přes 90 % lidí zasažených střelbou z pistole v civilním prostředí přežije! Proto je boj – v případě, že se nelze schovat ani utéct – mnohem lepší než kapitulace. Pokud budete bojovat, máte šanci, že ho tím dostanete pod tlak, on mine, nebo vás trefí do míst, kde zásah přežijete a svým útokem mu zabráníte pokračovat. Pokud kapitulujete, pachatel vás nejspíš střelí do hlavy, bude mít čas zamířit a trefí se.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem