nLIFE

Je možné předvídat budoucnost? Recenze sci-fi seriálu DEVS

Je možné předvídat budoucnost? Recenze sci-fi seriálu DEVS 1
DEVS

Existuje svobodná vůle? Existují paralelní světy k tomu našemu, v nichž proběhly věci jinak?

DEVS
  • Hodnocení:

INFO

Scénář: Alex Garland
Režie: Alex Garland
Recenze první sezony – 8 epizod

Existuje svobodná vůle? Existují paralelní světy k tomu našemu, v nichž proběhly věci jinak? S touto látkou pracuje sci-fi seriál DEVS, který napsal a zrežíroval Alex Garland (Ex Machina, Annihilation).

„V seriálu DEVS vyšetřuje mladá softwarová inženýrka Lily Chanová uzavřenou divizi rozvoje svého zaměstnavatele, společnosti špičkových technologií se sídlem v Silicon Valley, která je podle ní zodpovědná za vraždu jejího přítele,“ píše se v anotaci, která je vlastně trochu zavádějící. Ano, tato dějová linka tam sice je, ale přijde mi vlastně zbytečná, protože podstata seriálu leží někde jinde.

DEVS je o ztrátách a hledání. A také o tom, co by se stalo, kdyby některé věci proběhly jinak. Námět je vlastně vcelku banální a nečeká vás rozhřešení, z nějž si sednete na zadek. Ale otázky, které seriál pokládá, stojí za zamyšlení. Může za to i strhující audio-vizuální zpracování, které vás dostane do té správné nálady. Atmosféra je totiž naprosto úžasná.

Hlavní hrdinka Lili mi sice nijak zvlášť sympatická nepřišla a romantická část je také nic moc, ale všechno ostatní šlape. Zejména Forest (Nick Offerman) jako šéf DEVS, kolem kterého se vše točí, je nejenom parádní nerd, ale také parádně zahraná postava. A zdárně mu sekunduje i řada vedlejších jako Katie či Stewart.

Nakonec mě vlastně zklamal jen závěr. Ten sice obsahuje očekávaný zvrat, nicméně ona doslovnost mu příliš nesvědčí. U DEVS ovšem platí dnes již zprofanovaná fráze, že cesta je cíl. A těch osm epizod jsem si opravdu užil.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem