nLIFE

Epic vyprovokoval smazání Fortnite. Jak rozumět válce s Applem a Googlem?

Epic vyprovokoval smazání Fortnite. Jak rozumět válce s Applem a Googlem? 1

Epic vytáhl do boje za férovější podmínky na aplikačních obchodech Applu i Googlu. Přišel tam tak o Fortnite.

Epic vyprovokoval smazání Fortnite. Jak rozumět válce s Applem a Googlem? 2

Epic, který provozuje hit Fortnite, je v posledních měsících znám také díky svému digitálnímu obchodu Epic Store. Ten vznikl jako konkurence pro zavedenou platformu Steam, který se stal pro mnohé modlou a synonymem hraní na PC. Epic ovšem chce narovnat podmínky na trhu a vůči Steamu se vymezuje: od vývojářů totiž požaduje jen 12 procent z prodejů namísto základních 30 na Steamu. Vedle toho láká každý týden na hry zdarma.

Ze stejného důvodu vznikla nejnovější provokace, namířená vůči společnostem Apple a Google. Ti si taktéž účtují třicet procent ze zisků. A protože většina mobilních her je dnes free 2 play, jednou z podmínek je povinnost realizovat platby skrze dané platformy, z nichž si obě společnosti strhávají svůj podíl. Na oplátku umožní zařadit hru do AppStoru, přičemž ty nejúspěšnější dále propagují.

Epic vyprovokoval smazání Fortnite. Jak rozumět válce s Applem a Googlem? 3

O co tedy jde? Epic ve Fortnite nabídl dvě možnosti platby: buď tu dražší, realizovanou skrze App Store nebo Google Play, nebo tu levnější, realizovanou přímo. Záměrně tak porušil stanovené podmínky, což vyústilo v to, že Apple hru odstranil z aplikačního obchodu a stejně zareagoval i Google. Epic s tím krokem počítal. Měl dokonce připravenou parodii slavné reklamy 1984 na Apple Macintosh. A samozřejmě na obě společnosti podal žaloby.

Ačkoliv spíše nemá šanci uspět, vyvolal diskuzi o tom, zda poplatek 30 procent není moc. A právě o to šlo Epicu především.

Apple přitom pokračuje ve své ochranářské politice vlastní platformy. Již dříve nedovolil Googlu aby zde provozoval streamovací službu Stadia a stejně přistoupil i k Projektu xCloud od Microsoftu. Otázkou je, zda se k němu nakonec neobrátí zády sami hráči.

Apple každopádně zareagoval protiútokem. Hrozí Epicu, že zruší jeho vývojářské účty, pokud Fornite neupraví tak, aby souzněl s nastavenými pravidly. A to může být pro Epic těžká rána. Tady už nejde jen o Fornite, ale také populární nástroj Unreal Engine, který je určený pro tvorbu her. Nechtěným rukojmím tak ve sporu jsou všichni vývojáři, kteří své hry pro iOS či Mac vytvářejí právě s pomocí Unreal Enginu.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem