nLIFE

HHC bude od března 2024 v Česku zakázáno

HHC gumové bonbony
HHC gumové bonbony

Česká republika schválila zařazení HHC, HHC-O a THCP na seznam návykových látek, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Zákaz už posvětila Evropská komise.

„Nabytí účinnosti nové právní úpravy je staveno dnem následujícím po jejím zveřejnění ve sbírce zákonů a je očekáváno na začátku března 2024,“ píše se v prohlášení.

„Držíme tím krok s drtivou většinou států Evropské unie, které během posledního roku přistupují ke stejnému řešení. Zároveň pokračují práce na finalizaci novely zákona o návykových látkách, která látky tohoto typu bude regulovat komplexně,“ dodal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Zákaz platí do 1. ledna 2025.

Za přechovávání zakázaných látek v malém množství pro vlastní potřebu hrozí od začátku ledna pokuta 15 tisíc korun, v případě většího množství půjde o trestný čin. Zakoupené produkty mají lidé podle ministerstva ekologicky zlikvidovat.

Reakce lidí na zákaz se různí. Problematický je každopádně prodej zboží, které vypadá jako dětská cukrovinka.

„Zároveň je třeba upozornit, že s ohledem na situaci a nabídku dalších obdobných látek na trhu v České republice či v zahraničí nemůže Ministerstvo zdravotnictví vyloučit rychlé zařazení dalších látek, které budou představovat potenciální zdravotní riziko při jejich konzumaci,“ dodává ministerstvo.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem