nLIFE

Indiana Jones 5 v kinech netáhne, první výsledky jsou slabé

Indiana Jones 5 v kinech netáhne, první výsledky jsou slabé 1
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Harrison Ford si naposledy na filmovém plátně střihl roli archeologa a dobrodruha Indiana Jonese – a na velký komerční hit to nevypadá. Ačkoliv hodnocení recenzentů nejsou tak špatná, viz třeba průměr 73 procent na CSFD, po komerční stránce už je to s Indiana Jones a nástroj osudu horší.

Ve spojených státech vydělal za první víkend pouhých 60 milionů dolarů, celosvětově pak 130 milionů dolarů. To je na ikonickou značku a snímek s rozpočtem, který přesáhl 300 milionů dolarů, jednoduše málo. Pro srovnání, nepříliš dobře přijatý Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008) vydělal celkově 790 milionů dolarů.

Podle některých komentátorů se tvůrci příliš nesnažili o to, aby film byl atraktivní i pro publikum mladší čtyřiceti let. Něco na tom je. Přeci jen, ty nejlepší filmy vyšly v osmdesátých letech: Dobyvatelé ztracené archy (1981), Indiana Jones a Chrám zkázy (1984) a Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989). To je ovšem obecný problém všech značek, u nichž se čeká na pokračování až příliš dlouho.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem