Určitě už jste se setkali s názorem, že moudrost samurajů lze efektivně aplikovat při řízení firmy, ale hodí se i při řešení běžných situací v životě. Tím teď samozřejmě nemyslím, že otravného souseda připravíte jedním máchnutím katany o hlavu. Je to tedy způsob, jak zatraktivnit knížku, nebo na myšlení samurajů skutečně něco je?
Přikláním se k druhému názoru, ale… nesmíme brát všechno dogmaticky. Je to systém myšlení, který vznikl v určitém kontextu doby. Stejně jako cokoliv jiného ho proto nelze bezmyšlenkovitě vytrhnout a aplikovat. Myšlenky Musašiho a dalších přesto zaujmu svoji nadčasovostí.
Mijamoto Musaši, mistr meče
„Není třeba počítat s budoucností, protože každý samuraj má být připraven zemřít v každém okamžiku.“
„Chtít to nebo tamto, přemoci druhé, nabýt nějakou věc, to všechno je promarněný čas.“
„V zásadě se bereme příliš vážně, zatímco život bereme na lehkou váhu.“
Hagakure
„K úspěchu nestačí pouhá chytrost. Nezbytná je širší perspektiva. Ukvapené závěry o tom, co je dobré a co zlé, nebudou nikomu nic platné. To však neznamená, že bychom měli být liknaví. Nikdo se prý nestane opravdovým samurajem, pokud není schopen se rychle rozhodnout a bez otálení vrhnout za svým cílem. “
„Člověk, o kterém se říká, že ovládá nějaké umění, se podobá hlupákovi. Jeho schopnosti totiž pramení z toho, že se pošetile zabývá pouze jednou jedinou věcí a na nic jiného nemyslí. Takový člověk je bezcenný.“
„Lidský život je opravdu krátký. Je lepší dělat během života věci, které máme rádi. Bylo by bláznovství žít v tomto snu o světě, vnímat jeho nepříjemné stránky a dělat pouze to, co máme neradi. Ale před mladými lidmi bychom měli tuto pravdu tajit, protože by ji mohli ke své škodě špatně pochopit. Tak třeba já hrozně rád spím. Čím dál víc času hodlám trávit v soukromí svého domu, abych mohl prospat zbytek života.“
„Vypočítaví lidé jsou hodni opovržení, a to proto, že jejich vypočítavost se zabývá ztrátou a ziskem, a takto zaměřená mysl se nikdy nezastaví. Smrt považují za ztrátu a život za zisk. Takovým lidem pak na smrti nezáleží, a proto jsou opovrženíhodní. Dále platí, že učenci a jim podobní jsou lidé, kteří svými vychytralými řečmi ve skutečnosti zakrývají vlastní zbabělost a chamtivost. Lidé se v nich často mýlí.“