nLIFE

Je konec, našly se trosky ponorky Titan. Smrt byla rychlá

Je konec, našly se trosky ponorky Titan. Smrt byla rychlá 1
OceanGate - Titan

Turisté, kteří se v ponorce Titan provozovanou společností OpenGate vypravili k vraku Titaniku, jsou po smrti. Trosky plavidla se našly pět set metrů od vraku Titaniku. Americké úřady oznámily, že u plavidla nastala „katastrofická imploze“. Všech pět lidí na palubě je po smrti.

„Trosky odpovídají katastrofické implozi plavidla,“ řekl novinářům John Mauger z americké pobřežní stráže. Námořnictvo potvrdilo, že v oblasti zaznamenalo akustickou stopu.

„Domníváme se, že náš generální ředitel Stockton Rush, Shahzada Dawood a jeho syn Suleman Dawood, Hamish Harding a Paul-Henri Nargeolet bohužel zahynuli,“ uvedla společnost OceanGate v prohlášení.

„Tito lidé byli opravdoví průzkumníci, kteří sdíleli dobrodružného ducha a hlubokou vášeň pro zkoumání a ochranu světových oceánů. V této tragické době jsme v srdci s těmito pěti hrdiny a s každým členem jejich rodiny. Truchlíme nad ztrátou života a radostí, kterou přinesli všem, které znali.“

Smrt byla rychlá. Během imploze ponorky se teplota uvnitř přiblížila té na povrchu slunce. To vše se událo během zhruba třiceti milisekund.

Titan zahájil sestup v neděli 18. června a za zhruba hodinu a 45 minut došlo ke ztrátě kontaktu s mateřkou lodí. Následně se rozběhla rozsáhlá pátrací akce. Výlet k Titaniku přitom není levnou záležitostí. Každý zaplatil 250 tisíc dolarů, což je zhruba 5,5 milionu korun.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem