nLIFE

Původní film Duna od Davida Lynche se dočká 4K Blu-ray releasu

Původní film Duna od Davida Lynche se dočká 4K Blu-ray releasu 1
Film Duna z roku 1984
Původní film Duna od Davida Lynche se dočká 4K Blu-ray releasu 2

Rok 2021 se ponese také ve znamení Duny. Svoji filmovou verzi podle knížky Franka Herberta totiž letos v říjnu nabídne režisér Denis Villeneuve, který stojí za výborným Blade Runnerem 2049. Ale péče se dočká i původní film Duna z roku 1984, který natočil David Lynch. Ten se k němu staví rezervovaně a snímek považuje za své selhání, pro mnohé fandy je to ovšem kultovka.

Někomu tak udělá třeba radost limitka ve 4K Blu-ray, která vyjde 30 srpna. Podle Arrow Films byl původní filmový negativ nasnímán ve 4K 2160p a masterován v Dolby Vision HDR. Obsahuje také nekomprimované stereo a prostorový DTS-HD Master Audio 5.1.

K mání bude standardní a speciální edice. Bonusy obsahují různé komentáře, rozhovory, televizní trailery či smazané scény. Podle oficiální stránek jde o Lynchovu 137 minutovou verzi.

„Ačkoli se Lynch díky prvotnímu přijetí tohoto filmu po zbytek své kariéry do značné míry vyhýbal mainstreamovému filmu, Duna byla od té doby právem přehodnocena jako jeden z nejúžasnějších, nejoriginálnějších a nejvizionářštějších vědeckofantastických filmů 80. let. Jeho úžasnou výpravu a vizuální efekty nyní můžete nově ocenit v této okouzlující 4K restauraci, doplněné o hodiny obsáhlých bonusů,“ píše se v anotaci.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem