nLIFE

Střelba šíleného střelce na škole v Praze: 15 mrtvých

Střelba šíleného střelce na škole v Praze na filozofické fakultě
Střelba šíleného střelce na škole v Praze na filozofické fakultě

Ve čtvrtek 21. prosince odpoledne došlo k tragické události na náměstí Jana Palacha, kde byla nahlášena střelba ve škole. Aktuálně můžeme potvrdit, že akce již skončila a situace je pod kontrolou. Zasahující složky Integrovaného záchranného systému (IZS) dokázaly rychle zajistit situaci.

Zemřelo patnáct lidí, včetně útočníka, dalších třicet je zraněných. Co se počtu obětí týče, je tento incident nejtragičtější v historii České republiky. Masovým vrahem je 24letý student univerzity David Kozák, po němž policie pátrala ve spojitosti s jiným násilným trestným činem na Kladensku. Vyšlo najevo, že nejprve zabil svého otce a poté vyrazil vraždit do Prahy.

O tom, že chce vraždit, psal na sociální síti Telegram. „Dovolte mi se představit. Jsem David. Chci spáchat střelbu ve škole a možná i sebevraždu. Alina Afaskinová mi opravdu hodně pomohla,“ napsal. Odkazuje se na vražedkyni v ruském Brjansku, která začala střílet po spolužácích a poté se sama zabila. Objevují se ovšem i informace, že profil pachateli nepatří.

Na místě činu v Praze zůstaly bezpečnostní síly a záchranné týmy, aby zajistily nezbytnou péči pro postižené. Proběhla také pyrotechnická prohlídka budovy. K dění se mimo jiné vyjádřil prezident Petr Pavel.

„Jsem šokován událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Chtěl bych vyjádřit hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodinám a příbuzným obětí, které si střelba vyžádala. Chci poděkovat občanům, že respektují pokyny bezpečnostních složek a poskytují maximální součinnost,“ napsal na sociální síti X.

Během následné tiskové konference se k incidentu vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan. „Česká republika podobný čin ještě nezažila. Tragédie je hluboká a bude mít mnoho dalších důsledků. V této chvíli neexistuje žádná indicie, že by tento čin měl nějakou spojitost s mezinárodním terorismem.“

Policie následný den prokázala, že zbraň, která se našla u střelce doma, byla použita u vraždy muže a dítěte v Klánovickém lese.

Naši myšlenky jsou s rodinami obětí a všemi, kteří byli touto tragédií postiženi.

Poslední aktualizace článku: 22.12.2024 – 16:22

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem