nLIFE

TikTok je bezpečnostní hrozba, varuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

TikTok je bezpečnostní hrozba, varuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost 1
TikTok

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vyhodnotil oblíbenou čínskou sociální síť TikTok jako nebezpečnou a varuje před jejím používáním. Podle úřadu je problematické nejenom množství dat, které aplikace shromažďuje, ale i to, jak jsou sbírána a jak je s nimi v Čínské lidové republice nakládáno.

„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ řekl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

„Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ dodává.

TikTok je platforma založená na sdílení krátkých videí. Populární je zejména mezi mladými uživateli a oproti starším sociálním sítím typu Facebook či Instagram má přívětivější algoritmus, který umožní stát se virálním i uživatelům s minimem sledujících. Ostatně právě proto ji společnost Meta vnímá jako ohrožení a snaží se Instagram (původem sociální síť založená na sdílení fotografií) TikToku přizpůsobit.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem