nLIFE

Wii Sports přibalený ke konzoli Wii byla trefa. Japonské Nintendo bylo původně proti

Wii Sports přibalený ke konzoli Wii byla trefa. Japonské Nintendo bylo původně proti 1
Reggie Fils-Aimé
Wii Sports přibalený ke konzoli Wii byla trefa. Japonské Nintendo bylo původně proti 2

Kolekce pohybových her Wii Sports byla přibalena ke každé konzoli Wii. Kromě jednoho teritoria – Japonska. Důvod? Tehdejší šéf Nintenda Satoru Iwata a legendární vývojář Shigeru Miyamoto původně nesouhlasili s tím, aby se kolekce přikládala ke konzoli zdarma. Ve své knížce “Disrupting the Game: From the Bronx to the Top of Nintendo” to píše bývalý šéf amerického Nintenda Reggie Fils-Aime. Právě on se zasadil o to, aby se Wii Sports stalo součástí balení každé konzole.

Ve své knize píše: Prosazoval jsem, aby Wii Sports bylo součástí Wii a každý zákazník měl přístup k tomuto skvělému obsahu. Po mém návrhu se pan Iwata odmlčel na dost dlouho, abych si všiml slabého bzučení žárovkového osvětlení v jeho kanceláři a cítil se nesvůj. „Reggie,“ řekl pan Iwata. ‚Nintendo nedává cenný obsah zadarmo. Tvrdě pracujeme na vytváření výjimečných zážitků. Je to jedinečný software, který motivuje zákazníky ke koupi našeho hardwaru, a očekáváme, že tyto hry budeme prodávat delší dobu. Ne, neměli bychom přibalovat Wii Sports.‘

V podobném duchu reagoval i Miyamoto: Všudypřítomný úsměv a šibalské přimhouření očí pana Miyamota zmizely. „Ani jeden z vás nechápe, jak náročné je vytvářet software, který lidé rádi hrají. Je to něco, k čemu se neustále dopracováváme. Náš software nikomu nedáváme,‘ prohlásil pan Miyamoto.

Čas nakonec ukázal, že přibalit Wii Sports k Wii byla trefa do černého.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem