nLIFE

Recenze Indiana Jones a nástroj osudu: filmový archeolog se loučí s rozpaky

Recenze Indiana Jones a nástroj osudu: filmový archeolog se loučí s rozpaky 1
Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Indiana Jones a nástroj osudu

INFO

Režie: James Mangold Hrají: Harrison Ford, Phoebe Waller-Bridge, Mads Mikkelsen USA (2023), 154 minut

Ačkoliv jsem na trilogii se slavným archeologem Indiana Jonesem, kterého skvěle ztvárnil Harrison Ford, vyrůstal, do kina jsem po prvotních rozpačitých reakcích nevyrazil. Snímek se nakonec v prosinci 2023 objevil v katalogu Disney+, čehož jsme využil, protože rozloučení Forda se svoji ikonickou rolí jsem si nechtěl nechat ujít.

Výsledek? Rozhodně to není propadák, jak se zprvu psalo, ovšem fakt, že jsem se během oněch 154 minut koukal, kolik toho ještě zbývá, není také dobré znamení. Začátek se odehrává ještě během 2. světové války a vidíme v něm digitálně omlazeného Forda. Ačkoliv i zde někteří tvrdí, že je to nepovedené, za mě všechna čest, vypadá to dobře.

To jsem bohužel ještě netušil, že tato úvodní scéna je to nejlepší, co snímek nabízí. Je to přepálená akce, ale uchovává si určitý nadhled, tolik typický pro původní trilogii. Pak už je to bohužel horší.

Námět měl ohromný potenciál, který tvůrci promarnili řadou banálních, zdlouhavých honiček či až příliš velkým příklonem k nesympatické Jonesově kmotřence Heleně, která v mnoha situacích přebírá velení. Ze zábavného řešení starých hádanek také zůstal jen stín.

Jen nostalgie bohužel nestačí. Indiana Jones a nástroj osudu je obyčejný akční film, který přeci jen potěší nostalgiky, ale ani omylem nepodnítí zájem u mladší generace. A to je nejenom chyba, ale hlavně škoda.

Každopádně díky Indymu za skvělé filmy. Naše dětství ovlivnily víc, než si dnes možná připouštíme.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem