nLIFE

Meta buduje nejvýkonnější počítač na světě pro výzkum umělé inteligence

Meta buduje nejvýkonnější počítač na světě pro výzkum umělé inteligence 1
Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku
Meta buduje nejvýkonnější počítač na světě pro výzkum umělé inteligence 2
Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Společnost Meta, která provozuje sociální síť Facebook, staví superpočítač pro výzkum umělé inteligence. AI Research SuperCluster (RSC), jak se nazývá, by měl být nejrychlejší na světě v této oblasti.

„Naši výzkumníci již začali používat RSC k trénování velkých modelů v oblasti zpracování přirozeného jazyka (NLP) a počítačového vidění pro výzkum s cílem jednoho dne trénovat modely s biliony parametrů,“ píše Meta.

„RSC pomůže výzkumníkům společnosti Meta v oblasti umělé inteligence vytvářet nové a lepší modely umělé inteligence, které se mohou učit z bilionů příkladů, pracovat ve stovkách různých jazyků, plynule analyzovat text, obrázky a video, vyvíjet nové nástroje pro rozšířenou realitu a mnoho dalšího.“

Výsledkem by mohl být například systém umělé inteligence, který v reálném čase překládá hlas větším skupinám lidí, v nichž každý mluví jiným jazykem. To by usnadnilo spolupráci v mnoha oborech. A jak správně tušíte, RSC má vydláždit cestu pro metaverse, tedy propojení skutečného světa s tím virtuálním.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem