nLIFE

Recenze Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX – kvalitní příběhy nestárnou

Recenze Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX - kvalitní příběhy nestárnou 1
Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX

Pokémon Mystery Dungeon je roguelike procházení dungeonů, což znamená, že pokud zemřete, přijdete nejenom o všechny věci které právě máte u sebe, ale musíte hrát celou kobku znova.

  • Hodnocení:

Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX

Platforma: Switch
Datum vydání: 6. března
Autoři: Spike Chunsoft

Patnáct let je v herním průmyslu celá věčnost. A právě tolik let letos uplyne od vydání spin-offu Pokémon Mystery Dungeon: Blue Rescue Team a Red Rescue Team na Game Boy Advance, respektive Nintendo DS. Letošní Rescue Team DX, který vyšel na Switch, obě hry spojuje a přidává pár nových prvků, jako je třeba Mega evoluci, která se v sérii objevila později, nebo volitelný automatický pohyb.

Pokémon Mystery Dungeon je roguelike procházení dungeonů, což znamená, že pokud zemřete, přijdete nejenom o všechny věci které právě máte u sebe, ale musíte hrát celou kobku znova. A protože později mají dungeony i 25 pater, je určitá obezřetnost na místě. Na začátku je hra hra až přehnaně snadná, ale později už někteří nepřátelé potrápí.

Recenze Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX - kvalitní příběhy nestárnou 2
Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX

Průzkum i bitvy probíhají na tahy, a to zároveň. Když se pohnete vy, pohnou se i všichni ostatní. Novinkou je automatický režim, kdy můžete nechat průzkum na autopilotovi, který se vypne vždy když narazíte na nepřítele. Automatiku lze využít i při soubojích, kdy hra sama vybere nejvhodnější útok.

Obě tato ulehčení se hodí při procházení snadných částí, při těžších si naopak všechno rádi rozmyslíte. Poměrně důležitá je možnost spojit dva útoky v jeden, což samozřejmě chcete tak, aby se dobře doplňovaly.

Dobré příběhy nestárnou

Náplň hry je repetitivní, ale ne nudná. Přiznejme si ovšem, že žánr jako takový už se posunul dál, a co stačilo tenkrát, už dneska na vrchol nepatří. Prokoukla naopak grafika mimo kobky, která je malovaná a vypadá naprosto kouzelně. Co naopak vůbec nezestárlo, je příběh. Dobrodružství člověka, který se z neznámého důvodu změní v pokémona, je sice na první dobrou zvláštní, ale ve výsledku velmi povedené. Ukáže totiž sílu opravdového přátelství i v dobách, kdy musíte čelit zlobě většiny.

Přestřelená je bohužel cena. Rescue Team DX nemá v kategorii her za 60 dolarů co pohledávat, ale ta 40 dolarová by mu slušela. Za pozornost ovšem stojí. Kvalitní příběh vás nutí hrát dál, stejně jako sbírání pokémonů, kteří mohou rozšířit partu při vašich výpravách.

Ještě před koupí můžete vyzkoušet velkorysé demo, které nabízí zhruba první hodinu hry. Sami tak budete moci posoudit, zda je Rescue Team DX hrou pro vás. Mohu jen dodat, že obdobně lehká je hra i v následujících několika hodinách.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem