nLIFE

Šógun je seriálová událost roku, k vidění je na Disney+

Seriál Šógun adaptuje román Jamese Clavella a odehrává se v Japonsku v roce 1600 na prahu občanské války. Lord Joši Toranaga bojuje o život, protože se proti němu spojili jeho nepřátelé v Radě regentů.

Když je v nedaleké rybářské vesnici nalezena záhadná opuštěná evropská loď, připlouvá její anglický lodivod John Blackthorne s tajemstvím, které by mohlo Toranagovi pomoct vychýlit misky mocenských vah a zničit obrovský vliv Blackthornových vlastních nepřátel – jezuitských kněží a portugalských obchodníků.

Na streamovací platformě Disney+ jsou aktuálně k vidění první dva díly, Andžin a Sluhové dvou mistrů, přičemž další díly budou vycházet vždy po týdnu. Reakce diváků jsou prozatím extrémně nadšené, ostatně průměr na agregátoru ČSFD je v tuto chvíli 96 procent, na Rotten Tomatoes 95 procent (diváci) a 9.3/10 na IMDB.

Šógun v recenzích

„Shōgun je televizní seriál v té nejlepší formě, který využívá svůj rozpočet k vytvoření nádherného, pohlcujícího světa, ale nikdy nedovolí, aby podívaná odváděla pozornost od důrazu na komplexní vývoj postav. Herecké výkony jsou přesvědčivé, čemuž napomáhá i styl psaní, který přechází od drsného humoru k poetickému dramatu způsobem, který protagonistům a dokonce i vedlejším postavám dodává hloubku. Seriál hladce kombinuje intriky, humor, romantiku a akci v krásně provedeném limitovaném seriálu, který neustále přináší překvapení až do svého dokonalého konce,“ hodnotí IGN.

„Shogun je seriál, který vám připomene, že televize může být událostí, a ne jen něčím, co si pustíte při skládání prádla. Vyžaduje vaši plnou pozornost. Takže nescrollujte, nevařte večeři nebo nepracujte, když je televize náhodou zapnutá. Posaďte se. Dívejte se. Vnímejte to všechno. Ne každý den dostanete volnou letenku do Japonska v roce 1600,“ píše USA Today.

Další články věnující se Japonsku naleznete na Nerdlife zde.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem