nLIFE

Valve představilo herní PC handheld Steam Deck, stát bude přes deset tisíc

Valve představilo herní PC handheld Steam Deck, stát bude přes deset tisíc 1
Steam Deck

Zatímco Nintendo některé své fanoušky trochu zklamalo, když ukázalo nový OLED Switch, který má však úplně stejný výkon, jako stávající Switche, do hry vstupuje Valve. Steam Deck totiž na první pohled trochu připomíná Switch, ostatně také ho půjde vložit do doku a hrát třeba na televizi či monitoru. Lidé na internetu si tak ze vzniklé situace utahují sloganem „Valve does what Nintendon’t“, který parafrázuje reklamu Segy z devadesátých let. Ta sloganem „Sega does what Nintendon’t“ propagovala v devadesátkách konzoli Mega Drive.

Ale zpátky ke Steam Decku. Už na první pohled to je poměrně robustní handheld o rozměrech 298mm x 117mm x 49mm a váze 669 gramů. Když vezmeme v potaz, že klasický Switch i s připnutými ovladači Joy-Con váží 398 gramů, je to zatraceně hodně a na nějaké delší herní seance to nebude. Baterie má vydržet od dvou do osmi hodin, což je celkem velký rozptyl.

O softwarovou část se stará nová verze systému SteamOS, nicméně platforma je otevřené, takže nebude problém si nainstalovat třeba Windows. Radost budou mít určitě i fandové emulátorů, kteří za velmi slušnou cenu dostanou celkem výkonné zařízení. Nejlevnější model stojí 419 euro (10 500 korun), ale má je 64 GB úložného prostoru typu eMMC, takže se určitě vyplatí připlatit si buď za 256 GB typu NVMe SSD (549 euro) nebo 512 GB (679 euro).

Procesor je založen na architektuře Zen 2 od AMD, GPU pak vychází z RDNA 2. Pamět 16 GB je dostačující. Sedmipalcový dotykový displej má rozlišení 1280 x 800px (poměr stran 16:10), svítivost 400 nitů a obnovovací frekvenci 60 Hz. Ovladácí prvky působí také dostatečně: jsou ty dvě analogové páčky, triggery či dvě trackpady s haptickou odezvou. Z obrázku nejsou vidět programovatelná spodní tlačítka u gripu.

Celkově vypadá Steam Deck velmi dobře. Cena za to, co hráč dostane, je velmi atraktivní, byť může být nakonec vysoká, aby se Steam Deck masově rozšířil. Možná právě proto je tu základní verze s malým a pomalým úložištěm. Každopádně všechny modely půjde ještě rozšířit SD kartou. Co se dostupnosti týče, kdo bude mít při předobjednávce štěstí, svůj Steam Deck získá v prosinci.

Může se hodit: oficiální stránka

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem