nLIFE

Zvládne váš počítač nová Windows 11? Otestujte ho a neděste se

Zvládne váš počítač nová Windows 11? Otestujte ho a neděste se 1
Windows 11
Zvládne váš počítač nová Windows 11? Otestujte ho a neděste se 2

Ačkoliv Microsoft před lety tvrdil, že Windows 10 je definitivní verze systému, po nějakých pěti letech je všechno jinak. Společnost ještě během letoška uvede Windows 11, která sice budou zdarma, ale ne na každý počítač půjdou nainstalovat.

Jak je na tom ten váš, si můžete otestovat pomocí oficiální aplikace PC Health Check app (stáhnout zde). Problém je, že appka pouze suše oznámí, zda váš počítač prošel nebo neprošel, ale v případě neúspěchu už neřekne proč. Po kliknutí na „další informace“ uživatele jen odkáže na stránku, u níž zrekapituluje minimální požadavky a posléze doporučí prodejce, u nějž si koupit nový počítač. To je celkem nepochopitelný fail.

Lepší vhled, která komponenta či část nevyhovuje, tak nabízí například appka WhyNotWin11 (více o ní zde). Ta celkem přehledně vyhodnotí, v čem je problém. Ve velké části případů to bude v požadavku na TPM ve verzi 2.0, což je šifrovací procesor pro zabezpečení systému. Tento požadavek se ovšem může ještě změnit, lze ho obejít, případně si lze modul dokoupit (pokud ho ovšem seženete).

Windows 11 je přirozená evoluce platformy, která vylepšuje uživatelské rozhraní, opět sází na widgety a umožní skrze Amazon Appstore používat aplikace na Android. PC hráči mohou očekávat některé funkce z Xboxu, jako je například funkce Auto HDR či nahrávání herních dat přímo do paměti GPU, což by mělo zkrátit nahrávací časy.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem