nLIFE

Apple představil novou generaci operačních systémů a potvrdil odchod od Intelu

Apple představil novou generaci operačních systémů a potvrdil odchod od Intelu 1
iOS 14
Apple představil novou generaci operačních systémů a potvrdil odchod od Intelu 2
iOS 14

Letošní oznámení na WWDC 2020 byla z pohledu Applu ohromná. Apple potvrdil, že počítače Mac se během dvou let rozloučí s procesory od Intelu a nahradí je vlastní čipy založenými na ARM. První takto osazené počítače máme očekávat už koncem letošního roku.

iOS 14

Uživatele asi nejvíce zajímají novinky, které se týkají operačního systému na iPhonech. Velkou novinkou jsou widgety, které lze v různých velikostech umísťovat na plochu, a to vše při zachování klasické mřížky. Počasí, výpis z kalendáře, novinky… je to na vás. Funkce Smart Stack pak automaticky vše setřídí na základě toho, jak které aplikace používáte.

Hodit se může i nová aplikace Translate, která podporuje jedenáct jazyků. Kromě textu přeloží i mluvené slovo a výsledek přehraje. Což se při cestování může hodit.

Zbylé novinky se týkají vylepšení toho, co už známe. Ve Zprávách si lze přípíchnout devět nejpoužívanějších konverzací, oznámení o příchozím hovoru bude kompaktnější, nezabere celou obrazovku. To samé platí o pro asistentku Siri. Faceliftem projde chytrá domácnost sdružená pod Home, kamery u dveří pak mohou podporovat funkci rozpoznání obličeje. Prohlížeč Safari má být ještě svižnější, v betaverzi bude podporovat funkci přeložení stránky.

A co je nejlepší, všechna zařízení, na nichž nyní běží iOS 13 jsou kompatibilní s iOS 14. Tedy i první iPhone SE a iPhone 6S.

iPadOS

iPadOS 14 sdílí řadu funkcí s iOS 14, jako je nové Safari, Home a další. Chybět tedy nebudou upravené widgety, které si půjde lépe přizpůsobit. Novinkou je sidebar, který v podporovaných aplikacích jako je Fotky či Soubory usnadní navigaci. Majitelé Apple Pencilu pak využijí psaní přes Scribble, kdy rukou napíšete text do vybraného pole a on se překonvertuje. Využití najde i v poznámkách.

Upgrade vyžaduje alespoň iPad Air 2.

macOS

Nová generace desktopového OS se jmenuje Big Sur a přinese redesign uživatelského rozhraní, které koresponduje se změnami v mobilních systémech. Týká se základního vzhledu, menu baru, doku, zvuků, ovládacího centra, notifikací, Zpráv, Safari, Map…

watchOS 7

Hodinky Apple Watch se dočkají dvou důležitých novinek. První se týká přizpůsobení vzhledu, kdy na displej dostanete všechny informace, které potřebujete. Svůj „ciferník“ pak můžete sdílet s ostatními, ispirovat se ovšem můžete i těmi v App Store. Druhou novinkou je aplikace Sleep App, která bude analyzovat váš spánek.

Může se hodit

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem