nLIFE

Originalita ještě nevymřela, ukazuje Playdate, herní konzole s kličkou

Originalita ještě nevymřela, ukazuje Playdate, herní konzole s kličkou 1
Playdate
Originalita ještě nevymřela, ukazuje Playdate, herní konzole s kličkou 2

O herní konzoli Playdate jsme poprvé slyšeli před více než dvěma lety. Sympatický vyhlížející žlutá konzole zaujala nejenom svým designem, ale také ovládacím prvkem – skládací kličkou po straně. Nyní se vývojáři připomněli a ve své prezentaci představili blíže celý koncept.

Playdate má rozměry 76 × 74 × 9 mm, měl by se tak bez problémů ztratit v kapse u kalhot. Černobílý displej má rozlišení 400 × 240 bodů. Ovládací prvky tvoří kromě kličky D-Pad, tlačítka A, B, Sleep, Menu a akcelerometr. Hry by tak měly víc než svojí grafikou zaujmout originalitou a netradičním zážitkem, který zprostředkuje právě klička.

Netradičně pojatá bude i distribuce her. Spolu se zařízením vás čeká 24 her, ale ne naráz. Přes wi-fi se vám stáhnout jen dvě týdně po dobu dvanácti týdnů. Tento neobvyklý koncept může dávat smysl: umožní vám soustředit se na dané hry a máte se na co těšit. O tom, zda budou nějaké další sezony, pak rozhodně úspěch zařízení.

Tvůrci věří že ano, nicméně přiznejme si, že 179 dolarů je za zařízení těchto parametrů zkrátka moc. Záleží samozřejmě na tom, zda se z některé hry vyklube opravdový hit. Pořád tu ovšem bude Switch Lite, který sežnete za méně než pět tisíc či retro handhed Everarcade, který se prodává za 79 dolarů a cartridge za 20 dolarů.

Z prezentace jsme se dozvěděli, že v červenci budou spuštěny předobjednávky, ale přesné datum vydání stále neznáme. Počítá se s letoškem. Odhaleno bylo také příslušenství, a to kryt za 29 dolarů a dosud nenaceněný dok v podobě Bluetooth reproduktoru. Levný asi nebude.

Playdate vypadá sympaticky a byla by škoda, kdyby to nakonec prokaučoval kvůli vysoké ceně. Necháme se překvapit.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem