nLIFE

Sony ukázalo ošklivý ovladač k PlayStation 5, který jen dohání konkurenci

PlayStation 5 DualSense
PlayStation 5 DualSense

Sony ukázalo ošklivý ovladač k PlayStation 5, který vzhledem i funkcemi jen dohání konkurenci.

PlayStation 5 DualSense
PlayStation 5 DualSense

OK, nebudu zastírat, že budu v menšině. Ale z nového ovladače k PlayStation 5, který se už nejmenuje DualShock, ale DualSense, mám rozporuplné pocity. Změna názvu není náhodná, nový ovladač totiž vypadá úplně jinak a víc než další DualShock připomíná ovladač k Xboxu. A to není špatná věc, protože ten je výrazně lepší.

Nepochopte mě špatně. Jsem si stoprocentně jistý, že se nový DualSense bude držet v ruce skvěle, mnohem lépe než DualShock 4. Sony ovšem není žádný inovátor a v této oblasti jen dohání ostatní. To, že je větší grip ergonomičtější, už dávno ví Microsoft u Xboxu One i Nintendo (Pro Controller). To je také důvod, proč postupně zmizí nějaká variabilita mezi ovladači a budou všechny vypadat víceméně stejně.

Hmatovou odezvu mají jak Joy-Cony u Switche, tak ovladač k Xboxu One. U Nintenda je to HD Ruble, u Xboxu One zase Impulse Trigger. Na Switchi technologii dobře demonstruje hra 1-2 Switch, na Xboxu One zase závody Forza. Problém je, že PlayStation 4 je výrazně úspěšnější než Xbox One – vývojáři se tak moc nehrnou do toho, aby hmatovou odezvu / Impulse Trigger využívali. V tomto jsem nyní optimistický, když do rozjetého vlaku naskočilo i Sony.

To se nyní alespoň chlubí, že DualShock 4 měl „industry-first Share button“ a nyní opět inovuje, protože přináší dále neupřesněnou funkci navázanou na „Create“ button. Wow, to tedy zírám. Zabudovaný mikrofon vnímám jako dobrou věc. Lightbar byl utlumen a je po stranách touch padu. U něj jsem zvědav, zda najde větší využití než u PlayStation 4, ale možná tu je hlavně kvůli zpětné kompatibilitě.

Nic moc design podtrhuje příšerné bílo-černé dvojbarevné provedení. To se vážně nepovedlo. Sony se od ikonického DualShocku odpoutalo se vším všudy, takže ani tlačítka na pravé straně už nejsou barevná. Škoda, čekal jsem víc.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem