Sony ukázalo ošklivý ovladač k PlayStation 5, který jen dohání konkurenci

PlayStation 5 DualSense
PlayStation 5 DualSense

OK, nebudu zastírat, že budu v menšině. Ale z nového ovladače k PlayStation 5, který se už nejmenuje DualShock, ale DualSense, mám rozporuplné pocity. Změna názvu není náhodná, nový ovladač totiž vypadá úplně jinak a víc než další DualShock připomíná ovladač k Xboxu. A to není špatná věc, protože ten je výrazně lepší.

Nepochopte mě špatně. Jsem si stoprocentně jistý, že se nový DualSense bude držet v ruce skvěle, mnohem lépe než DualShock 4. Sony ovšem není žádný inovátor a v této oblasti jen dohání ostatní. To, že je větší grip ergonomičtější, už dávno ví Microsoft u Xboxu One i Nintendo (Pro Controller). To je také důvod, proč postupně zmizí nějaká variabilita mezi ovladači a budou všechny vypadat víceméně stejně.

Hmatovou odezvu mají jak Joy-Cony u Switche, tak ovladač k Xboxu One. U Nintenda je to HD Ruble, u Xboxu One zase Impulse Trigger. Na Switchi technologii dobře demonstruje hra 1-2 Switch, na Xboxu One zase závody Forza. Problém je, že PlayStation 4 je výrazně úspěšnější než Xbox One – vývojáři se tak moc nehrnou do toho, aby hmatovou odezvu / Impulse Trigger využívali. V tomto jsem nyní optimistický, když do rozjetého vlaku naskočilo i Sony.

To se nyní alespoň chlubí, že DualShock 4 měl „industry-first Share button“ a nyní opět inovuje, protože přináší dále neupřesněnou funkci navázanou na „Create“ button. Wow, to tedy zírám. Zabudovaný mikrofon vnímám jako dobrou věc. Lightbar byl utlumen a je po stranách touch padu. U něj jsem zvědav, zda najde větší využití než u PlayStation 4, ale možná tu je hlavně kvůli zpětné kompatibilitě.

Nic moc design podtrhuje příšerné bílo-černé dvojbarevné provedení. To se vážně nepovedlo. Sony se od ikonického DualShocku odpoutalo se vším všudy, takže ani tlačítka na pravé straně už nejsou barevná. Škoda, čekal jsem víc.