nLIFE

YouTube už nebude zobrazovat počet palců dolů, tedy disliků u videí i streamů

YouTube už nebude zobrazovat počet palců dolů, tedy disliků u videí i streamů 1
Like / Dislike na YouTube
YouTube už nebude zobrazovat počet palců dolů, tedy disliků u videí i streamů 2
Like / Dislike na YouTube

Hodnocení videí a streamů na YouTubu oficiálně mizí. Ačkoliv uživatelé budou moci i nadále každé video ohodnotit palcem nahoru nebo palcem dolů, po novém neuvidíme, kolik těch palců dolů bylo, ani jaký je poměr mezi palci nahoru a palci dolů.

Google to vysvětluje následovně: „Podle všeho skupiny diváků využívají toto tlačítko k tomu, aby vyhnaly počet dislajků nahoru a vytvářejí tak jakousi hru s viditelným skóre. Děje se to obvykle, protože nemají autora rádi, nebo s ním nesouhlasí. Je to velký problém, protože část poslání YouTube je umožnit lidem vyjadřovat názor.“

YouTube už nebude zobrazovat počet palců dolů, tedy disliků u videí i streamů 3
Tuto informaci již na YouTubu brzy neuvidíme. Z videa, které se většině nelíbí, tak bude video s 10 tisíci „lajky“. Není právě toto manipulace?

Google proto trochu experimentoval a zjistil, že když není počet disliků vidět, uživatelé méně často kliknou na palec dolů. Stojí ovšem za to připomenout, že tvůrci videí mohli dosud informace o hodnocení videa kdykoliv zneviditelnit. Nahrává to tak teorii, že Google na nějaké malé tvůrce kašle a spíš se chce zavděčit velkým firmám.

Neříkám, že lidé někdy nedávají palec dolů jen proto, že nemají daného tvůrce či společnost rádi. Mnohem častější je ovšem případ, že dané video, nebo jeho obsah, stojí za nic a lidem se nelíbí. Byla to také dobrá metrika pro různé návody, u nichž mi právě poměr liků a disliků správně napověděl, zda si video pustit, nebo pokračovat v hledání. Naopak to může povzbudit vtipálky, kteří budou vytvářet věcí jako „Half-Life 3 leak“ a podobně.

Každopádně: špatný tah Googlu.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem