nLIFE

Film Gran Turismo kritiky rozdělil. Chválí i říkají, že je to jedna velká reklama

Film Gran Turismo kritiky rozdělil. Chválí i říkají, že je to jedna velká reklama 1
Film Gran Turismo

Závodní značku Gran Turismo důvěrně znají všichni fandové konzolí PlayStation. Nyní tu ovšem máme film, který na její motivy vznikl. V českých kinech se promítá od 10. srpna.

Synopse: „Gran Turismo je založeno na neuvěřitelném skutečném příběhu týmu nepravděpodobných smolařů – bojujícího hráče z dělnické třídy (Archie Madekwe), neúspěšného bývalého závodníka (David Harbour) a idealistického manažera motorsportu (Orlando Bloom).“

Jak to nakonec dopadlo? Průměr na Metacritic je v době psaní článku 47/100, na Rotten Tomatos pak 58 %. Zdá se, že snímek kritiky rozdělil, protože sbírá jak docela slušné známky, tak velmi nízké. Uvidíme, co na to řeknou diváci, zatím se musíme spokojit s tímto:

„V tomto případě je to napětí, které prodává, a Gran Turismo ho má dostatek,“ napsal Hollywood Reporter.

„Je to jako film Rychle a zběsile, který vás zasáhne, jen bez cynismu,“ píše Variety.

„Komerce kazí celou snahu. Když Jann dává Jackovi dárek od srdce, logo které společnosti je na něm jasně vidět? (Nápověda: Apple to není.) A jak teenager postupuje v řadách a na závodních tratích, neustále slyšíme, jak je originální produkt PlayStation spíše simulátorem jízdy než pouhou hrou. To je rozdíl, který platí i pro film: jedná se o filmovou simulaci, na jejímž podvozku není téměř nikde vidět otisk lidského prstu,“ píše Guardian.

„Po většinu filmu je naprostý nedostatek napětí. Víte, že vyhraje všechny závody, protože proč by točili film o člověku, který skončil poslední? Jediné skutečné drama přichází s několika ošklivými haváriemi – včetně jedné skutečné tragédie -, které zdůrazňují skutečné nebezpečí tohoto reálného sportu,“ domnívá se Empire.

„Film se dotýká mnoha aspektů života, velkých i malých, a Blomkamp udržuje svižné tempo,“ píše Deadline.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem