nLIFE

Filmy Terminátor předpověděly budoucnost, myslí si Arnold Schwarzenegger

Filmy Terminátor předpověděly budoucnost, myslí si Arnold Schwarzenegger 1
Arnold Schwarzenegger ve filmu Terminátor (1984)

Režisér James Cameron předpověděl se svými filmy Terminátor budoucnost umělé inteligence, prohlásil slavný herec Arnold Schwarzenegger. Snímek z roku 1984 vypráví příběh o zabijáckém stroji (Arnold Schwarzenegger), který byl vyslán v roce 2029 (už se to blíží 🙂 ) do Los Angeles roku 1984, aby zabil Sarah Connorovou dřív, než přivede na svět syna. Právě on se měl stát vůdcem odporu ve válce lidí proti strojům.

„Dnes se všichni bojí umělé inteligence, kam to povede, a v tomto filmu, v Terminátorovi, mluvíme o tom, že se stroje stanou sebeuvědomělými a převezmou vládu… v té době jsme se dotkli povrchu AI, umělé inteligence. Přemýšlejte o tom,“ řekl Schwarzenegger.

„Nyní se to v průběhu desetiletí stalo skutečností. Takže už to není žádná fantazie nebo něco futuristického. Je to tady už dnes. A tak výjimečné dílo Jima Camerona je.“

Ačkoliv se dnes mluví o revoluci v umělé inteligenci, k sebeuvědomění má ještě velmi daleko. Na základě strojového určení je ovšem schopná absorbovat velké množství dat a v mnoha oblastech vykazuje lepší výsledky než člověk, a to za zlomek času.

Mimochodem, Terminátor 2 z roku 1991 byl ještě o kus lepší.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem