nLIFE

Microsoft koupil Bethesdu. Vlastní tak značky Doom, Fallout či Wolfenstein

Microsoft koupil Bethesdu. Vlastní tak značky Doom, Fallout či Wolfenstein 1
Microsoft koupil Bethesdu

Microsoft pohltil Bethesdu, respektive ZeniMax za 7,5 miliardy dolarů. Vlastní tak Dooma, Fallout, Wolfenstein a další.

Microsoft koupil Bethesdu. Vlastní tak značky Doom, Fallout či Wolfenstein 2
Microsoft koupil Bethesdu

Microsoft sice už nějakou dobu tvrdí, že ho exkluzivity až tak nezajímají, nákup herních studií však svědčí o opaku. Není se čemu divit. V Souboji PlayStation 4 vs. Xbox One vyhrálo Sony na plné čáře a nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že za to můžou právě exkluzivity jako Uncharted 4, God of War, Spider-Man či Days Gone.

Microsoft nakupoval už loni, aktuálně ovšem došlo k obří akvizici. Pohltil totiž společnost ZeniMax, pod níž spadá Bethesda. A tedy i série Fallout, Wolfenstein, The Elder Scrolls či Dishonored. Částka byla ohromná: 7,5 miliardy dolarů. To je 3x víc, než za kolik koupil kdysi Mojang (Minecraft).

Co to pro hráče znamená? Ti, kteří vlastní nebo plánují hrát na platformě Xbox, mohou být spokojeni. Nic se nezmění ani pro hráče na PC. Neznámou tedy je, jak to bude s vydáváním her z portfolia Bethesdy na PlayStation 5.

Došlo k celkem zajímavé situaci. Hry Deathloop a Ghostwire: Tokyo vyjdou v časové exkluzivitě na PlayStation 5, i když je jejich vydavatelem po novém Microsoft. A ten slíbil, že původní závazek dodrží. U dalších her ovšem bude postupovat případ od případu.

Nabízejí se tak jen tři základní varianty: hra na PlayStation 5 nevyjde vůbec, vyjde tam později (aka Xbox časová exkluzivita) nebo tam vyjde zároveň jako na ostatní platformy. Vyloučeno není ani to, že ve verzi na Xbox bude bonusový obsah.

Na druhou stranu neočekávám, že by Microsoft zařízl PlayStation 5 úplně. Situace zatím nahrává tomu, že to bude i nadále dominantní platforma a Microsoft se nebude chtít připravit o zisky z prodejů. Ostatně vzpomeňme, jak chtěl na PC prodávat své hry přes příšerný Windows 10 Store a nakonec se rád vrátil na Steam.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem