nLIFE

Noční režim u telefonů a tabletů nezlepšuje kvalitu spánku, říká nová studie

Noční režim u telefonů a tabletů nezlepšuje kvalitu spánku, říká nová studie 1
Noční režim spánek nezlepší, říkají výzkumníci z Brigham Young University
Noční režim u telefonů a tabletů nezlepšuje kvalitu spánku, říká nová studie 2

Funkce Night Shift v zařízeních od Applu automaticky posouvá ve večerních a nočních hodinách barevnost displeje k teplejším tónům, které jsou pro oči příjemnější. Podobná funkce je i na telefonech s Androidem a mnozí výrobci tvrdí, že tyto noční režimy pomáhají uživateli ke kvalitnějšímu spánku. Výsledky nejnovější studie z Brigham Young University to ovšem nepotvrzují.

Účastníci studie byli rozděleni do tří skupin. První měla během večera zapnutý Night Shift, druhá ne a třetí dokonce nepoužívala telefon vůbec.

„V celém vzorku nebyly mezi těmito třemi skupinami žádné rozdíly,“ uvedl Chad Jensen, profesor psychologie na univerzitě Brigham Young University. „Funkce Night Shift není lepší než používání telefonu bez funkce Night Shift, nebo dokonce nepoužívání telefonu vůbec.“

Studie se zúčastnilo 167 dospívajících ve věku 18 až 24 let, kteří denně používají mobilní telefony. Byli požádáni, aby strávili alespoň osm hodin v posteli a na zápěstí nosili akcelerometr, který zaznamenával jejich spánkovou aktivitu. Měřila se doba spánku, kvalita spánku či doba potřebná k usnutí. Výzkumníci však žádné velké rozdíly nezaznamenaly.

„Výsledky naznačují, že to není jen modré světlo, co způsobuje potíže s usínáním nebo udržením se ve spánku. Důležitým faktorem, který ovlivňuje výsledky spánku, je také psychická angažovanost, kterou zažíváme při psaní zpráv, scrollování a odesílání příspěvků,“ píše se ve studii.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem