nLIFE

Rabbit R1 ukazuje budoucnost AI asistentů. Okamžitě se vyprodal

Letošní ročník veletrhu spotřební elektroniky (CES) ovládlo slovo AI, tedy umělá inteligence, která se zabydlí v telefonech, počítačích a dalších produktech. Jednou z velmi zajímavých novinek je osobní asistent Rabbit R1, který ukazuje budoucnost přirozené komunikace mezi člověkem a technologiemi.

Rabbit R1 je oranžová krabička vybavená displejem, mikrofonem, 360stuňovým rotačním okem (kamerou), analogovým válečkem pro scrollování a tlačítkem push-to-talk. Potřeba je připojení k internetu a to přes wi-fi, nebo sim kartu.

Rabbit R1 funguje tak, že stisknete zmíněné tlačítko a Rabbit OS začne poslouchat. Jednou z hlavních inovací je využití tzv. LAM, což je Large Action Model, což je další úroveň jazykových modelů, které využívá například ChatGPT.

„Modely jako je ChatGPT ukázaly možnost porozumění přirozenému jazyku pomocí umělé inteligence; náš velký akční model jde ještě o krok dál: negeneruje pouze text v reakci na lidský vstup – generuje akce jménem uživatelů, aby nám pomohl provádět různé činnosti,“ vysvětlují tvůrci.

Jak to funguje, nejlépe ilustruje příklad. Prezentující otevřel lednici a požádal R1, aby mu doporučil nějaké nízkokalorické jídlo. Asistent se podíval, co v lednici je, a následně už přišel s nápadem a receptem.

„Rabbit OS a základní systém LAM přináší uživatelům bohatou přidanou hodnotu do jejich online života díky „králíkům“ – osobním agentům s umělou inteligencí, kteří provádějí různé úkoly. Většina hlasových asistentů v chytrých domácích a přenosných spotřebitelských zařízeních zvládá pouze jednoduché požadavky, jako je rozsvícení světel nebo zjištění počasí. rabbit OS naproti tomu zvládne většinu digitálních záležitostí člověka – od jednoduchých úkolů, jako je vyhledávání aktuálních informací, až po složité úkoly, jako je důkladný průzkum a rezervace možností nadcházející cesty nebo naplnění virtuálního košíku v obchodě s potravinami a dokončení transakcí u pokladny.“

Uvnitř R1 je procesor MediaTek Helio P35 s frekvencí 2,3 GHz, 4 GB operační paměti a 128 GB úložiště. Baterie by měla vydržet jeden den. Cena byla stanovena na 199 dolarů a tvůrci se chlubí, že bez předplatného. Není divu, že první várka o 10 000 kusech se okamžitě vyprodala.

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem