nLIFE

Rozpoznat příznaky nakažení koronavirem by mohl pomoci chytrý prsten Oura

Rozpoznat příznaky nakažení koronavirem by mohl pomoci chytrý prsten Oura 1

Cílem je vytvořit algoritmus, který na základě sesbíraných dat rozpozná první příznaky onemocnění.

Rozpoznat příznaky nakažení koronavirem by mohl pomoci chytrý prsten Oura 2

Nejméně 2000 zdravotníků v San Francisku začne tento týden nosit chytrý prsten Oura Ring, který monitoruje tělesnou teplotu, puls a další. Svému uživateli tak poskytuje základní udaje o jeho zdraví.

Jaké je spojení s koronavirem (COVID-19 )? Cílem je vytvořit algoritmus, který na základě sesbíraných dat rozpozná první příznaky onemocnění. Díky tomu by mohl uživatel začít dříve dodržovat karanténu a snížit tím riziko, že nakazí někoho dalšího.

Že by to mohlo fungovat, naznačuje i příběh Petriho Hollména, ředitele finské společnosti, který byl pozitivně testován na koronavirus. Když se 12. března vzbudil, zjistil díky prstenu, že má o stupeň zvýšenou teplotu a mírně zvýšenou srdeční i dechovou frekvenci. Přesto se cítil normálně.

„Kdyby mi to neoznámilo zařízení, jednoduše bych si myslel, že jsem jen trochu unavený, protože mě v noci dvakrát probudil pes,“ uvedl. Protože byl pracovně v Rakousku v epicentru nákazy, zavolal do nemocnice. A byť pociťoval jen slabé příznaky, jeho následný test vyšel jako pozitivní.

„Bez prstenu, který měří mé tělo i během noci, bych ani nevěděl, že mám zvýšenou teplotu. Několikrát jsem si změřil teplotu i během následujícího dne a vždy se to vrátilo na 36,5 stupně. Můžete tak nákazu šířit a ani o tom nevědět,“ napsal na Facebooku.

zdroj: SF Chronicle

„Nikdo nečte. Pokud čte, stejně nerozumí. Kdo čte a rozumí, stejně zapomene.
 Stanisław Lem